I Sverige var Alfhild Agrell under 1880-talet en av de mest uppmärksammade och uppskattade dramatikerna. Hon föddes i Härnösand 1849. Många av Agrells verk väcker fortfarande intresse och har fått renässans på landets teaterscener de senaste åren. Agrell tillhörde det moderna genombrottets författare, hon var radikal och förespråkade jämlikhet.
Koreograferna Peter Svenzon och Mari Carrasco hämtar inspiration från novellen ”Svart Invärtes”. Båda koreograferna är ständigt aktuella och flitigt verksamma. Peter Svenzon skriver sin egen musik. Tonsättaren Mikael Karlsson skriver musik till Mari Carrascos koreografi och Nordiska Kammarorkestern spelar in musiken. José Agudo började som en flamencodansare i Spanien och har sedan breddat sitt uttryck med Indisk Kathak och den europeiska samtida dansen. Musiken till Josés koreografi, som är inspirerad av novellen ”Glansvit”, skrivs av slagverkaren Bernhard Schimpelsberger.
Norrdans tar fasta på Alfhild’s historieberättande. I gränslandet av den litterära och den sceniska tolkningen av de starka karaktärerna finns en sanning till, som blir en relevant spegling av samhället idag.