tisdag 15 september 2026
Norrdans nya föreställning gör natten till en plats för motstånd
Med kroppen, ljudet och mörkret som utgångspunkt skapar den uppmärksammade koreografen Chara Kotsali "Núx brúx" – en fysisk dansritual där andra regler gäller och dunkla horisonter kan anas. Föreställningen har premiär 2 oktober på Härnösands Teater.
Núx betyder natt på antik grekiska, medan brúxhar sitt ursprung i ordet för tandgnissling. Tillsammans frammanar de bilden av en kropp som inte vill slå sig till ro. I Chara Kotsalis koreografi blir natten en plats för motstånd, begär och längtan. Tillsammans med Norrdans internationella ensemble vecklas en karnevalistisk värld ut, ett laddat rum av revolt, ömhet, samhörighet och metamorfos, där nattliga varelser vägrar sova.
- Att få arbeta med Chara Kotsali har varit en inspirerande gåva, det är ingen förvåning att hon är ett uppmärksammat namn på de europeiska scenerna just nu! Hennes engagemang och expertis inom koreografi är så välutvecklade att hon kan leverera en meningsfull och energigivande föreställning som utstrålar vild hoppfullhet mitt i mörkret. Hela Norrdans är väldigt glada över det här samarbetet, säger Liz Kinoshita, danschef och konstnärlig ledare på Norrdans.
Musiken har en central roll i Núx brúx. Den är skapad av kompositören Jeph Vanger i nära samarbete med Chara Kotsali. Sirener, brass, elektroniska inslag och sånger bygger ett rastlöst ljudlandskap som drar publiken allt djupare in i natten.
- Natten och mörkret har historiskt förknippats med okunskap, ondska och det okända. Ändå är det det som sker på dagtid som får käkar att spännas och hållas sammanbitna genom natten. När Europa rustar upp fylls mörkret av rädsla och osäkerhet, i Núx brúx är natten början på en ny dag snarare än slutet på den förra, säger Chara Kotsali, koreograf.
Norrdans föreställning Núx brúx har premiär 2 oktober på Härnösands Teater och turnerar därefter i Norrland och Stockholm, både som offentlig föreställning och skolföreställning för högstadiet och gymnasiet.